A company manufactures a single product which has the following cost structurebased on a production budget

If you are looking for affordable, custom-written, high-quality, and non-plagiarized papers, your student life just became easier with us. We are the ideal place for all your writing needs.


Order a Similar Paper Order a Different Paper


A company manufactures a single product which has the following cost structure

based on a production budget

of 10,000 units.

Materials – 4 kg at $3/kg $12

Direct labour – 5 hours at $7/hour $35

Variable production overheads are recovered at the rate of $8 per direct labour

hour.

Other costs incurred by the company are:

$

Factory fixed overheads 120,000

Selling and distribution overheads 160,000

Fixed administration overheads 80,000

The selling and distribution overheads include a variable element due to a

distribution cost of $2 per unit. The fixed selling price of the unit is $129.

You are required to;

(a) Calculate how many units have to be sold for the company to breakeven.

(b) Calculate the sales revenue which would give a net profit of $40,000.

(c) If the company could buy in the units instead of manufacturing them,

calculate how much it would be prepared to pay if both:

(i) estimated sales for next year are 9,500 units at $129 each; and

(ii) $197,500 of fixed selling, distribution and administrative overheads

would still be incurred even if there is no production (all other fixed

overheads would be saved).

Are you stuck with another assignment? Use our paper writing service to score better grades and meet your deadlines. We are here to help!


Order a Similar Paper Order a Different Paper
Writerbay.net